איך עושה טייס בחל״ת? 5 אטרקציות לטייסים (אבל לא רק) בארה״ב

איך עושה טייס בחל״ת? 5 אטרקציות לטייסים (אבל לא רק) בארה״ב


אם כבר חל״ת, אז שיהיה בתנועה.

  • Share on Pinterest

אנחנו מבלים קריירה שלמה במטוסים הולכים וגדלים, ולא מפסיקים להתגעגע למכונות הקטנות האלה שגרמו לנו להרגיש שאנחנו ״באמת טסים״. והנה הזדמנות מהחלל לאותם הדברים שתמיד רצינו, ודחינו לרגע ״שיהיה זמן״. עכשיו, זה אולי הדבר היחיד שלא חסר. חמישה טייסים מנוסים ממליצים על פעילויות אוויריות בְּעֲלוּת סבירה שישכיחו, לפחות לקצת, את הדבר הזה שנקרא מגיפה.

פארק היורה במסוק של Airbus

דני, היום קצין ראשון ב׳אל על׳, חתך אז לחופשה מכיסא ימין ב-TSA ז״ל, וקפץ למאווי, הוואי. הוא שמע על אחת האטרקציות השוות והמשתלמות באי האקזוטי, אבל לא דמיין שהיא תעלה לו ׳חינם׳. ״קיבלנו מסוק 8 מושבים עם 4 כיווני אוויר, נוף פנורמי, אווירה של פארק היורה, ואוזניות עם מוזיקה שכלולה ב״מחיר״. היו שם מפלים שאפשר לראות רק מהאוויר, חמישה קוריאנים לא דוברי אנגלית, וסָפֵק טייס סָפֵק מדריך טיולים מקומי״. לא תנסו?

איפה? הוואי (כל האיים), Blue Hawaiian Helicopters

כמה? חינם לטייסי חברות תעופה עם CASS תקף (על בסיס מקום פנוי).

קשה לראות, אבל אם תעשו ׳זום-אין׳ תוכלו לראות על הרכס הימני ביצה של דינוזאור. צילום: דני.

לטוס כמו Red Bull

עבור טל, קפטן ב-SkyWest, האקסטרה הוא מטוס מיוחד. אולי בגלל מירוצי האוויר המפורסמים של ׳רד-בול׳ או ׳רינו׳. ״המטוס בנוי למהירות וביצועים, ולהטיס אותו זה חווית הטסה מטורפת״ אומר טל. ״הקורס הקצר שהוא בין טיסה אחת לארבע טיסות, מלמד ומדגים לטייסים בכל שלב בקריירה שלהם מאפייני טיסה חשובים, מצבי טיסה ״כועסים״ ואיך להיחלץ מהם בדרך הכי יעילה״.

איפה? פלורידה, advanced aviation training solutions

כמה? $350 לכ-40 דקות טיסה

טל באמצע Upset Recovery על מטוס האקסטרה 300. המדריך האגדי, קרייג פורדם ז״ל*, מאחוריו

*הבעלים, קרייג ״יודה״ פורדם, זוכה פרס The Wright Brothers Master Pilot Awards, הפך עם השנים ועם יותר מ-23,000 שעות על כ-250 מטוסים שונים, לאחד הטייסים והמדריכים המנוסים בעולם לטיסה אווירובטית. הוא הדריך באופן שוטף את ה״בלו איינג׳לס״ של צבא צ׳ילה, את צבא ארה״ב, ואת חניכי FlightSafety. תו״כ בירור המחירים לפוסט, נודע לי שמר פורדום נפטר לא מזמן. אשתו, לינדה, ממשיכה את דרכו.

גרנד קניון עילאי ומתנשא

סיימון, היום קצין ראשון ב׳אל על׳, לא ממש תיכנן את זה. הוא היה באמצע טיול בצד המערבי של היבשת כשגילה שבתור קפטן ב-SkyWest הוא יכול לקפוץ – או על מטוס או על מסוק – לסיור ברחבי הפארק הלאומי גרנד קניון במחיר בדיחה. הוא קפץ על שניהם.

איפה? אריזונה, Grand Canyon Scenic Airlines

כמה? החל מ-$30 לסיור במטוס, ו-$35 לסיור במסוק – אם יש לכם ZED עם YR דרך myIDTravel

קירות הגרנד קניון מהחלון של המסוק, רגע לפני שסימון שולח לטיפה

טרמפ עם דייג מאלסקה

שחר, קפטן על מטוס מנהלים בארץ, לא דמיין שבמרחק שעתיים נסיעה מאנקורג', יש עיירה קסומה עם 100 תושבים בלחץ, בלי קליטה סלולרית, על גדות אגם שכל מהותו להיות מסלול המראה ונחיתה לדייגים שדגים במקומות הכי לא נגישים. ״במהלך ההגדר קופצים בין אגמים שונים, בין הרים בגבהים שונים״ שחר נזכר. ״לפעמים קשה להתרכז מרוב שהנוף מטורף, לומדים לעשות הקפות ב-100 רגל ולגלח את העצים בפיינל, כי אי אפשר תמיד ללכת סביב. אם כבר מטוס ימי, אז כאן״.

איפה? אלסקה, ALASKA FLOAT RATINGS

כמה? כ-$350 לשעת טיסה מודרכת (אפשרות להגדר מלא פלוס לינה)

בחוץ או בפנים? שחר, מבולבל מהנוף, מגניב תמונה תו״כ טיסה

תקפצו לי

גוסטאבו, קפטן פורטוגלי ב-SkyWest, הוא לא הטייס הממוצע. דמיינו נווד-הומלס-מינימליסט שכל מה שמעניין אותו זה לחסוך כסף לצניחה חופשית. אחרי כמה ימי עבודה הוא אוהב להיכנס לרכב שכור, לעבור בוולמארט רק בשביל חבילת הדלוּקס של ״כרית-מגבת-שמיכה״ , להתרסק בחנייה, ולהתעורר רענן לבוקר של צניחה. יש כאלה שבשבילם טיסה זה רק קרש קפיצה.

איפה? קליפורניה, Skydive Davis. אבל גם פלורידה, Skydive Sebastian או Skydive Deland

כמה? $150~ לקפיצה ראשונה, $1,350~ לקורס, $2,500~ לרישיון A (אם יש רישיון זה $50 לקפיצה+ציוד)

גוסטאבו, כפי שנראה לאחרונה ב-18,000 רגל. הפעם בלי המטוס אבל.

בונוס: מדיקל ב-$80

יוני, יהודי-אמריקאי וותיק, קיבל אותי עם עברית מאובקת אך מפתיעה. הוא המנכ״ל, הטייס הראשי, הטייס המשני, והמדריך של החברה של עצמו. השליטה שלו במטוס ובמרחב מעוררת קנאה. לפחות אצל אחד כמוני שלא מאכזב שקיות הקאה. וכל זה לא קשור בכלל לעובדה שהוא עשה את התואר שלו ברפואה בטכניון, שהוא הבעלים של רשת מרפאות מרשימה, ושהוא יארח אתכם בחדר טיפולים שכולו מורשת קרב ישראלית עם חלקי מטוסים מחדרי הנצחה. אה, ואם אתם במקרה באזור מיאמי, הוא גם ינפיק לכם תעודה רפואית מסחרית אמריקאית ב-$80 לפני הנחה!

ד״ר ג׳ונתן פוֹקס בודק לי את הקיבה לפני המראה (אני מקדימה שם משפצ״ר את שקית ההקאה)

💡 הידעת?

אם גם אתם מנפגעי COVID-19 ומנסים לשכוח מגרזן הפיטורים, נסו להטביע את המחשבות בדרינק מהחבית כמו טייסים טובים. Aviator Bar במונטגומרי אלבמה מעוצב ברוח מלחמה״ע השנייה, עם מוצגים ברמת מוזיאון ודגמים של מטוסים בגודל טבעי. נראה לי (קשה לזכור אחרי הבירה השנייה).

דואר בלי בוּל. גם בלי שּׁיט.

מייל שנוגע אצלך באינבוקס. ישירות. בלי טובות של אלגוריתמים ורשתות חברתיות.

בלי פרסומות. בלי תוכן שיווקי. אני לא מוכר כלום. גם לא עושה דרופ-שיפינג.