אתגר הטלפון הטיפש – איך לחתוך את זמן המסך שלכם בחצי

אתגר הטלפון הטיפש – איך לחתוך את זמן המסך שלכם בחצי


dumbphone |ˈdəmˌfōn| noun - a basic mobile phone that lacks the advanced functionality characteristic of a smartphone: there are still six dumbphones out there for every smartphone — New Oxford American Dictionary

  • Share on Pinterest

לאונרד כהן, הזמר האגדי, פרש מחיי התהילה ותירגל מדיטציה במנזר יותר מארבעים שנה. מדי פעם נהג לרדת מההר, לדפוק מק-דג במקדונלד׳ס, ולהיזרק מול הטלוויזיה על הספה. קווין קלי, מייסד מגזין WIRED, כתב את ספרו האחרון בבית בלי לפטופ, סמארטפון או טלוויזיה. הוא עדיין יוצא למסעות של כמה חודשים, ללא מחשבים, כדי לשמור על מרחק ביטחון מטכנולוגיה. פיקו אייר, עיתונאי ונווד נצחי, ״ירד״ ליפן לטובת חיים איטיים ושקטים יותר בלי רכב, אופניים ואפילו חדר שינה. משהו באומץ לקחת הפסקה, נותן פרספקטיבה ומאפשר חזרה מפוכחת ורעננה. המשהו הזה עזר לי להוריד את זמן המסך ב-45% ואת הנגיעות במסך ב-34%. מה שיום כיפור עשה לנפש, שמירת נִידָּהּ לפוריות, וניקוי רעלים לתזונה – אתגר הטלפון הטיפש עושה לזמן ומחשבה.

The pause is as important as the note

Truman Fisher

אני הטלפון שלי.

פרפקציוניסט חולה השליטה שבי והסמארטפון היו אהבה מקנייה ראשונה. התכרבלנו יחד בשק״ש בדרום אמריקה. הוא סחב אותי כל הדרך אל התואר הראשון. הוא איתי ״בחולי ובבריאות״, במיטה ובאסלה. היום, כדי ״לרשום״ מטלה אני מבקש יפה מ-Siri שתשלח הודעה ל-Trello דרך IFTTT. כזה העולם שלנו. לפנק לפנק לפנק. אבל עם הזמן הדופמין נתן אותותיו בקטע רע. Screen Time בא וזרק לפח אשליית פרודוקטיביות של 20 שנה. הרי מה זה משנה אם אני מגולל רשתות חברתיות או סוגר מאתיים מטלות, כל עוד אני עדיין בטלפון לפחות 4 שעות יומיות? 4 שעות בהן אני הולך, נוהג, מחרבן דרך 5.8 אינץ׳. 4 שעות שאני לא נוכח, לא מהרהר, לא משתעמם.

זמן מסך לפני אתגר הטלפון הטיפש
שבוע לפני אתגר הטלפון הטיפש – 04:17 שעות ביום, 117 נגיעות מסך, 78 נוטיפיקציות

הכל און-ליין, הכל בענן, הכל תחת מדיניות פרטיות לא פרטית בכלל. האפליקציות שלנו תורמות בהסכמה ליוצרים שלהן הרים של נתונים – קבלות, קואורדינטות, תווי פנים. בשבילנו זה קליק מעיק על כפתור הסכמה, בשבילם זה זהב שמתרגם דפוסי התנהגות לכסף ומידע. אופן השימוש שלנו בטלפון זה אנחנו: תדירות טעינת הסוללה, כמות ההודעות הנכנסות, כמה קילומטרים עברנו ביום, הוספת איש קשר כולל שם משפחה – כל אלו יכולים להכריע החלטה אם לאשר לנו הלוואה.

מַרְאָה שְׁחוֹרָה

בימינו, תשומת לב היא בעלת ערך רב יותר מנפט, כשגוגל מוערכת בכ-$800 מיליארד, פייסבוק ב-$500 מיליארד ו-ExxonMobile ב-$370 מיליארד.

קאל ניופורט, ׳מינימליזם דיגיטלי׳

הסחות דעת הפכו לשגרה, והעבודה-חיים-משפחה נדחקו לשוליים בין לייק להודעה. זה שם גם כשזה מכובה. זה בוער בכיס. זה מגרד באצבעות. זה כמו לפתוח פרינגלס ולהגיד ״אני רק טעימה״. זה פשוט לא עובד ככה. אפל, פייסבוק, ואפילו החברות שרוקחות את האלגוריתמים הממכרים האלו, הן לא ממש הבעיה. הם רק מנצלים את האופן שבו המוח שלנו התפתח אבולוציונית בתקופות פרהיסטוריות בצורה ממש ממש טובה. בסוף זה אנחנו נגד עצמנו, לומדים שיעור מאלף בקְשיבוּת ושליטה.

מוח פרהיסטורי - אתגר הטלפון הטיפש
״אפל, פייסבוק, ואפילו החברות שרוקחות את האלגוריתמים הממכרים האלו, הן לא ממש הבעיה. הם רק מנצלים את האופן שבו המוח שלנו התפתח אבולוציונית בתקופות פרהיסטוריות בצורה ממש ממש טובה.״

כשצפיתי בפרק הפתיחה של עונה 3 ב׳מראה שחורה׳, הרגשתי שהעתיד כבר כאן מעבר לפינה. באותו זמן בדיוק, בסין כבר הורידו נוסעים מטיסה בגלל דירוג חברתי בעייתי שהכניס אותם לרשימה שחורה. הנה עוד כמה ״מַרְאוֹת שְׁחוֹרוֹת״ שקראתי רק בשנה האחרונה:

  1. ב-2018, מנכ"ל אפל, טים קוק עצמו, הזהיר מפני שימוש יתר בטכנולוגיה
  2. הניו יורק טיימס מדווח שעובדי אפל ויאהו שולחים את ילדיהם לבתי ספר נטולי מסכים.
  3. מחקר שנערך באוניברסיטת תל אביב קושר את הטלפונים החכמים לניתוק סביבתי, לבעיות שינה וריכוז, ולחוסר אמפתיה.
  4. מחקרים רבים בארה"ב ובאירופה מראים שיותר מדי זמן באינטרנט מוביל לתחושות של בדידות, לחץ, דיכאון ונדודי שינה.
  5. מדעי ההפרעה (Interruption science) מצאו שלוקח לנו 25 דקות להתאושש אחרי נוטיפיקציה ולחזור לריכוז מלא. אותו מחקר גם מצא שאנחנו מקבלים נוטיפיקציה כל 11 דקות בממוצע.

אתגר הטלפון הטיפש®

כל אומללותם של בני האדם, מקורה בעובדה פשוטה אחת. הם לא מסוגלים לשבת בשקט בחדריהם.

בלז פסקל

׳סטארטק׳ – אזל. ׳מנגו׳ – נצרב. ׳פונקט׳ – יקר. אז קניתי נוקיה ב-$26.25 (ה׳סנייק׳ כלול במחיר). רק אח״כ גיליתי שלאבא שלי יש 4 כאלה במגירה. אחרי שהבנתי שאנשים זוכים ב-$1,000 על כזו חוויה, כיביתי את האייפון ויצאתי למסע. זה התחיל בדיחה כשהבת שלי רק רצתה לשחק ב״צעצוע״ החדש נטוּל החוכמה. זה המשיך הצלחה כשנכנסתי לשירותים ולמיטה עם ספר במקום פיקסלים, והעפתי 150 עמודים שצברו אבק על השידה כבר שנה. כל בוקר נפתח עם מתיחות במרפסת כדי לבדוק קר או חם, והמשיך עם ישיבת ניווט יומית על מפה. כשרצתי הקשבתי לגוף במקום לביט. כשעשיתי מדיטציה הקשבתי לעצמי במקום למדריך. הקשבתי גם כשלא היה למה להקשיב. ודווקא אז, מתוך השממה הלא מגניבה שקוראים לה חיים, צפו מחשבות שהן הכי אני. אותן מחשבות שהסמארטפון היה אמור להרוג עם איזה פוסט שטחי.

ערכת הישרדות לאתגר הטלפון הטיפש

היו גם רגעים מתסכלים בין איי השלווה. לקח לי רבע שעה למצוא מדחן לשלם חנייה. היעדר שיחות ווידאו הרגיש כמו קפה-אינטרנט עם סקייפ. אבל יותר מהכל, זו אווירת הניתוק הלא רגילה. עמדה ביני לבין לאלי תחושת בדידות של תקשורת גרועה, באותם רגעים שהודעה קולית סוגרת פינה. בלי ווטסאפ וציוויליזציה, מצאתי את עצמי פשוט יוזם שיחה, כי למי יש ז*ן להקליק 7 פעמים בשביל 3 תווים וסימן שאלה. וזו בדיוק ״כוונת המְאַתְגֵּר״ – לצאת מהקופסא הנוחה, לעשות זום-אווט מהשגרה, להיזכר מה נמצא מעבר למסך המגע.

ארבעת ה״דיברות״ ליותר זמן ופחות הסחות

מינימליזם דיגיטליוו-ווי (wú wéi) הוא קונספט טאויסטי שמשמעותו "חוסר מעש". זו גם שיטה מוכחת להורדת זמן המסך: לא להדליק אותו. הבעיה שהאפליקציות שלנו מהונדסות בדיוק בשביל זה – להתגבר על המשמעת העצמית שלנו. אז כמו מארי קונדו במיטבה, צמצמתי את כמות האפליקציות שלי ב-34%. שמרתי אפליקציות שגורמות לי אושר, וכל השאר עפו לאשפה, מפנות מקום וזמן למחשבה.

זן ואמנות אחזקת הסמארטפון – הבודהיזם נתן לנו במתנה את ה׳מָיינְדְפוּלְנֶס׳ שמתמקד בדבר אחד בלבד. trackyourhappiness.org מצא שכשאנחנו מתמקדים בהווה אנחנו הרבה יותר מאושרים. אלו שחושבים על דברים אחרים – עבודה, מיילים, לייקים, פוסטים – הרבה פחות שמחים. אז חלאס עם המולטי-טאסקינג! גם ככה מדענים הוכיחו שאין דבר כזה. אלו שחשים חזקים בזה מוסחים בקלות, ומשתמשים ביותר אזורים במוח כדי להתרכז.

שובו של הדסקטופ – הדרך הכי טובה שמצאתי כדי להתמודד עם פיתויים היא די פשוטה – לא להתמודד. אז כמו שממליצים דיאטנים: אם אתם רוצים להפסיק ״לנשנש״, די לקנות ״חטיפים״. אם אפליקציה מציעה גרסת דפדפן לא רעה, מחקתי ועברתי לנייד. נכון, גם זה מסך, אבל ככה לפחות אני לא עושה דברים בהליכה, בנסיעה, מתוך שינה.

פחות מדיה חברתית = יותר חיי חברה – שבוע עם נוקיה ופתאום אי אפשר היה שלא להרגיש: ווטסאפ-פייסבוק-אינסטה הפכו לערוץ תקשורת כל כך מרכזי, שהתרגלתי שהוא תחליף לאינטראקציה אנושית אמיתית. ברגע שלא הייתה לי ברירה, הצורך הטבעי שלי למגע אנושי מצא דרך-עוקפת-אפליקציות. וכמה טוב שזה קרה. מצאתי את עצמי מחפש תירוצים להתקשר לאנשים. איחלתי ״מזל-טובים״ כמו שצריך. רשמתי לעצמי נקודות שרציתי לדבר עליהן עם לאלי פנים מול פנים. כשהאתגר נגמר, אימוג׳ים ולייקים נראו שטחיים. שרשורים בקבוצות כבר לא עשו חשק לענות. והפסקתי ״לעשות דברים״ בהודעות. אם יש עניין, מתקשר לפחות. גם ככה אנחנו מפרשים הודעות בצורות שליליות.

אני יותר מהטלפון שלי.

הוא חיכה לי במגירה, קר ומחשיך פנים. שמחתי לקראתו. חשבתי שאתגעגע יותר. אבל בימים הראשונים לא הפסקתי לשכוח אותו בטעינה. קבוצות הווטסאפ שלי הסתדרו מצוין גם בלי האינפוטים המשמעותיים שלי כמו ״לייק״, ״ענקקק״ ו״חחחחחח״. אני עדיין עם פנקס, רושם דברים. יש דיבור שזה מצית יצירתיות ובונה זיכרון של פיל. עדיין מעז לכבות את הוייז. יש לי פחות התראות, יותר מחשבות. פחות הודעות, יותר שיחות. פחות אימוג׳ים ואותיות כפולות. לא הכל ״גאוני״, לא כולם ״נסיכים״, לא כל משפט חייב להסתיים בשלוש נקודות. אפשר אחרת. אפשר אח״כ. אפשר פחות:

זמן מסך אחרי אתגר הטלפון הטיפש
שבוע אחרי אתגר הטלפון הטיפש – 45% פחות מסך ביום, 34% פחות נגיעות מסך, 36% פחות נוטיפיקציות

קיבלנו את המוח שלנו יד ראשונה מאדם קדמון שכדי לשרוד התפתח להיות טיפוס שלילי, רכלן, אוהב הפתעות, עם דעה שהוסחה בשניות. מאז המון השתנה. חוץ מהמוח, שעדיין מנסה להדביק את הפער הגדל בין אבולוציה סבלנית לאנושות בתאוצה. אנחנו בעיצומו של עידן המידע, חיים ב-FOMO, מפחדים להחמיץ, בזמן שהחיים חומקים להם בין פוסט לתמונה. באנגליה של המאה השש-עשרה התפרסמו 40 ספרים בשנה. ב-2016 כבר היו 134,021,533 ספרים על המדף בספרייה. לעולם לא נגיע לסוף הגלילה. אפשר לשחרר. זה בסדר. בלי לוותר על קידמה, רק כמה התאמות ואנחנו שוב בריצה.

בני אנוש הם יצורים לא מושלמים. אך יחד עם זאת, כל אחד מהם מושלם באנושיותו.

Notes on a Nervous Planet By Matt Haig

הידעת? כי אני לא.

׳ג'נרל מג'יק׳ המציאה את האייפון עשר שנים לפני שהומצא האייפון. הם ישבו בבניין נטוש עם להקת כלבי פרא במרתף, ארנב מחמד שלא למד לשלוט בסוגרים, ומהנדס ראשי שגר במשרד. הם התנתקו מאפל ב-1990׳ כדי ליצור סמארטפון מהפכני שהקדים את זמנו, לפני שהיה מספיק כוח מִחְשׁוּב לתמוך בו. המוצר נכשל, וגם ׳ג'נרל מג'יק׳, משאירה מאחוריה כישרונות שהביאו לעולם מהפכות כמו אייפון, אנדרואיד ואתר קטן בשם 'Auction Web'. אתם מכירים אותו בתור eBay. זו כנראה אגדת-עמק-הסיליקון הגדולה ביותר שמעולם לא שמעתם עליה. אז עשו עליה סרט.

מקורות

Time and How to Spend It by James Wallman

Solve for Happy by Mo Gawdat

Altered Traits by Daniel Goleman and Richard J. Davidson

Make Time by Jake Knapp and John Zeratsky 

Digital Minimalism by Cal Newport

Notes on a Nervous Planet By Matt Haig

The Art of Stillness by Pico Iyer

דואר בלי בול. גם בלי שיט.

מייל שנוגע אצלך באינבוקס. ישירות. בלי טובות של אלגוריתמים ורשתות חברתיות.

בלי פרסומות. בלי תוכן שיווקי. לא מוכר כלום. גם לא עושה דרופ-שיפינג.